ALIEN SYSTEM
(R)EWOLUCJA ROLNICTWA
ALIEN SYSTEM to całkowicie nowa oferta na rynku maszyn rolniczych.
ALIEN SYSTEM został opracowany dla rolników, którzy szukają przemyślanych oszczędności w produkcji roślinnej.
Naszym podstawowym celem jest optymalizacja uprawy orkowej poprzez orkę, uprawę i siew w jednym przejeździe, co w znacznym stopniu ogranicza zużycie paliwa oraz czas pracy.
1 MASZYNA 3 ETAPY UPRAWY
1
ORKA
Spulchnianie i napowietrzanie gleby, mieszanie resztek pożniwnych i odwracanie wierzchniej warstwy gleby.
2
UPRAWA
Nieograniczona cyrkulacja wody i powietrza w warstwie ornej gleby - optymalna gęstość gleby.
3
SIEW
Precyzyjna aplikacja materiału siewnego oraz nawozu lub wsiewka międzyplonu (rolnictwo ekologiczne).
SYSTEMY UPRAWY ROLI
W dzisiejszym rolnictwie istnieją trzy podstawowe systemy uprawy roli: orka (tradycyjna), uprawa bezpłużna oraz uprawa zerowa (siew bezpośredni).
1
Uprawa płużna tradycyjna Uprawa płużna modyfikowana
Siew orkowy jednoczesny
2
Uprawa bezpłużna
Uprawa pasowa Strip-till
Uprawa calopowierzchniowa
Uprawa redlinowa
3
Uprawa zerowa (siew bezpośredni)
Źródło: Współczesne sposoby i systemy uprawy roli [Jaskulski i Jaskulska 2016]
Ograniczone zasoby energii i ochrona środowiska wymagają poszukiwania energooszczędnych
i przyjaznych dla środowiska systemów upraw.
Quelle: tractortube.com
Siew orkowy jednoczesny jest wynikiem optymalizacji
systemów uprawy orkowej. Jest to połączenie wszystkich niezbędnych etapów w jeden proces w celu uzyskania doskonałych jakościowo i ekonomicznie wyników.
Czym jest „siew orkowy jednoczesny”?
Siew orkowy jednoczesny polega na wykonywaniu uprawy orkowej i aplikacji materiału siewnego oraz nawozów mineralnych i/lub nasion roślin towarzyszących (międzyplonu) w trakcie wykonywania orki siewnej w jednym przejeździe
przy użyciu jednego ciągnika.
Co jest potrzebne do wykonania siewu orkowego jednoczesnego?
Ciągnik, pług i specjalistyczny agregat uprawowo-siewny np. ALIEN.
W tym celu na przednim tuzie ciągnika zagregowanego z pługiem obrotowym lub wahadłowym umieszczamy specjalną maszynę uprawowo-siewną ALIEN. Maszyna ta, nazwana roboczo FWAUS (Frontowy Wahadłowy Agregat Uprawowo Siewny), składa się ze zbiornika na materiał siewny oraz nawóz wraz z dozownikami i jednostką sterującą ZDK (Zbiornik Dozowniki Komputer), sekcji uprawowo siejącej SUS (Sekcja Uprawowo-Siewna) oraz ramy nośnej wraz z ramieniem ROR (Rama Obrotnica Ramie) odpowiedzialnej za prowadzenie sekcji uprawowo siewnej z lewej lub prawej strony ciągnika lub umieszczenie jej w pozycji transportowej.
Po co to wszystko?
Podstawą dzialalności każdego rolnika jest długofalowy wynik ekonomiczny. Ten uzależniony jest od wielu czynników, takich jak cena na płody rolne, zasobność uprawianych gleb, przebieg pogody, dobór roślin uprawnych oraz odpowiedni system uprawy. To na co rolnik ma największy wpływ to właściwa agrotechnika, a jednym z jej elementów jest system uprawy gleby. Dobry system uprawy to taki, który przy relatywnie niskich kosztach uprawy (<10% wartości przychodu z uprawy) ogranicza zapotrzebowanie stosowania nawozów mineralnych, środków ochrony roślin oraz paliwa. Ponadto właściwy system uprawy stymuluje rozwój rośliny uprawnej, przede wszystkim poprzez tworzenie warunków dla optymalnego wschodu, a następnie optymalnego rozwoju systemu korzeniowego, między innymi poprzez uregulowanie warunków wodno-powietrznych w glebie. To właśnie glebotwórcza rola orkowego systemu uprawy, która była tak kontrowersyjnie dyskutowana w ostatnich latach, jest powodem, dla którego systemy uprawy bezorkowej nie wyparły jeszcze orki z naszego krajobrazu rolniczego, pomimo jej kilku zasadniczych wad: energo-, czasochłonność, erozja gleby (orka zimowa bez okrywy organicznej). Nasze eksperymenty polowe pokazują jaki potencjał redukcji kosztów agrotechnicznych z jednej strony oraz poprawy potencjału plonotwórczego z drugiej strony oferuje system siewu orkowego jednoczesnego.
Jakie wady ma system siewu orkowego jednoczesnego?
Podstawową wadą siewu orkowego jednoczesnego w odniesieniu do innych systemów uprawy jest brak jego znajomości przez rolników. Sytuacja ta jest wynikiem braku specjalistycznego technologicznie zaawansowanego sprzętu rolniczego do wykonywania tego typu systemu uprawy. Jest to również powód braku badań naukowych nad tym systemem upraw. Naszym zadaniem jest upowszechnienie systemu siewu orkowego jednoczesnego, aby rolnicy mieli możliwość zapoznania się z tym systemem uprawy i jego oceny w warunkach własnej działalności rolniczej.
Dlaczego nie ma maszyn do siewu orkowego jednoczesnego?
Jedną z przyczyn jest postęp technologiczny w rolnictwie oparty na chemizacji oraz budowie coraz większych, wysoko specialistycznych i wydajnych maszyn rolniczych. Taka sytuacja wymaga od rolników obrabiania coraz większych areałów. Technologia produkcji oraz dobrane pod nią maszyny rolnicze rozwijane są pod potrzeby dużych podmiotów produkcyjnych. Te z kolei kierują się innymi celami niż gospodarstwa rodzinne, których potrzeby są coraz bardziej pomijane. Fenomen skali jest praktykowany od lat w przemyśle choć niesie on za sobą niemałe ryzyko. Jest on bowiem bardzo podatny na krytyczne zakłócenia, które są bardziej niebezpieczne dla rodzinnych podmiotów produkcyjnych niż dużych organizacji kapitałowych. Dokładnie te same niebezpieczeństwa są coraz bardziej odczuwane w gospodarstwach rodzinnych.
Jestem zainteresowany systemem siewu orkowego jednoczesnego i co dalej?
Zadzwoń lub napisz do nas.
SOLIDNOŚĆ
PRECYZJA